Evenemang

Juni

Månadens unga konstnär juni-aug - Johanna Holmberg
Utställning, Almedalsbiblioteket, torsdag 1 juni kl. 18:00 - torsdag 31 augusti kl. 19:00

Augusti

Månadens grafiker Helena Andreeff Laurin
Utställning, Almedalsbiblioteket, tisdag 1 augusti kl (Hela dagen) - onsdag 30 augusti kl (Hela dagen)

Exponerad tid - gotländska kvinnor bakom kameran
Utställning, Almedalsbiblioteket, lördag 19 augusti kl (Hela dagen) - söndag 17 september kl (Hela dagen)

Jubileumsutställning Gotlands Fotoklubb 75 år
Utställning, Almedalsbiblioteket, måndag 21 augusti kl. 12:00 - söndag 3 september kl. 16:00

Exponerad tid - gotländska kvinnor bakom kameran
Föreläsning, Almedalsbiblioteket, torsdag 24 augusti kl. 17:30

September

Vernissage Månadens unga konstnär september - Evelina Lavergren
Övrigt, Almedalsbiblioteket, fredag 1 september kl. 16:00 - kl. 17:00

Månadens unga konstnär september - Evelina Lavergren
Utställning, Almedalsbiblioteket, fredag 1 september kl. 16:00 - lördag 30 september kl. 16:00

Musikaliska sällskapet - Gotlands Kammarsolister
Musik, Almedalsbiblioteket, söndag 3 september kl. 18:00 - kl. 19:30

Aris Fioretos - Hjärtats estetik
Föreläsning, Almedalsbiblioteket, måndag 11 september kl. 18:00 - kl. 19:30

Babycafé
Barn, Almedalsbiblioteket, tisdag 12 september kl. 10:00 - kl. 11:00

Bokälskarna - bokklubb för dig som går i åk 5-6
Bokklubb, Almedalsbiblioteket, tisdag 12 september kl. 15:30 - kl. 17:00

Sagostund med Agneta Gazelius
Barn, Almedalsbiblioteket, onsdag 13 september kl. 15:00 - kl. 15:30

Läsecirkeln Bokrummet
Läsecirklar, Almedalsbiblioteket, torsdag 14 september kl. 17:00 - kl. 18:30

Sagostund med Agneta Gazelius
Barn, Almedalsbiblioteket, onsdag 20 september kl. 15:00 - kl. 15:30

Oktober

Sagostund med Agneta Gazelius
Barn, Almedalsbiblioteket, onsdag 4 oktober kl. 15:00 - kl. 16:30

Sagostund med Agneta Gazelius
Barn, Almedalsbiblioteket, onsdag 11 oktober kl. 15:00 - kl. 15:30

Guldlock och de tre björnarna - dockteater
Barn, Almedalsbiblioteket, lördag 14 oktober kl. 13:00 - kl. 14:00

Babycafé
Barn, Almedalsbiblioteket, tisdag 17 oktober kl. 10:00 - kl. 11:00

Sagostund med Agneta Gazelius
Barn, Almedalsbiblioteket, onsdag 25 oktober kl. 15:00 - kl. 15:30

November

Sagostund med Agneta Gazelius
Barn, Almedalsbiblioteket, onsdag 8 november kl. 15:00 - kl. 15:30

Sagostund med Agneta Gazelius
Barn, Almedalsbiblioteket, onsdag 8 november kl. 15:00 - kl. 15:30

Guldlock och de tre björnarna - dockteater
Barn, Almedalsbiblioteket, lördag 11 november kl. 13:00 - kl. 14:00

Babycafé
Barn, Almedalsbiblioteket, tisdag 14 november kl. 10:00 - kl. 11:00

Sagostund med Agneta Gazelius
Barn, Almedalsbiblioteket, onsdag 22 november kl. 15:00 - kl. 15:30

Guldlock och de tre björnarna - dockteater
Barn, Almedalsbiblioteket, lördag 25 november kl. 13:00 - kl. 14:00

Sagostund med Agneta Gazelius
Barn, Almedalsbiblioteket, onsdag 29 november kl. 15:00 - kl. 15:30

December

Sagostund med Agneta Gazelius
Barn, Almedalsbiblioteket, onsdag 6 december kl. 15:00 - kl. 15:30

Babycafé
Barn, Almedalsbiblioteket, tisdag 12 december kl. 10:00 - kl. 11:00